Sivatag szletik a Krpt-medencben?
2007.10.08. 11:58
Drmai vltozs zajlik a Krpt-medence termszetes lvilgban, aminek nemcsak a klmavltozs az oka. Az ember is vtizedek ta rombolja a tjat – rvid tv cljainak oltrn ldozza fel sajt jvjt. Hagyunk lhet fldet utdainkra? A kutatk erre keresik a vlaszt.
Mrsek, fizikai s kmiai vizsglatok igazoljk, hogy a lgkr szn-dioxid-tartalmnak drasztikus nvekedse emeli fldnk tlaghmrsklett. Az emelkeds az elmlt szz vben 0,8 Celsius fok volt, melybl 0,6 az utbbi 30 v szmljra rhat. A prognzisok szerint, ha ez a folyamat tovbb folytatdik, 2100-ra a fld tlaghmrsklete tovbbi 2-4 Celsius-fokkal emelkedik majd.
A melegeds hatsait ghajlatunk vltozsban mr napjainkban is rezhetjk. Eurpban a tavasz elbb ksznt be, a nyr szrazabb, a telek enyhbbek. Fokozdnak az idjrsi extremitsok: gyakoribbak a szlssgesen szraz, forr nyri peridusok s az intenzv zivatarok.
A vilg ms tjain is hurriknok, rvizek, hhullmok figyelmeztetnek arra, hogy fldnk ghajlati rendszere kibillent korbbi egyenslybl. Hogy mi trtnik e kzben a fldi let alapjul szolgl, vmillik alatt kialakult – az emberi tevkenysg ltal mr amgy is ersen megbolygatott – kolgiai egyensllyal, a termszetes rendszerek stabilitsval s anyagforgalmval? Szmos orszgban keresik erre a vlaszt a kutatk.
Ksrleti sivatag a Kiskunsgban
Az MTA kolgiai s Botanikai Kutatintzetnek kutati vtizedek ta vizsgljk a Krpt-medence termszetes nvnytakarjnak vltozsit. Ksrleteik egyik kzponti terlete a Kiskunsgban lv Flphzi buckavidk, ahol eurpai sszehasonltsban is jelents nagysg terleten maradt fenn az eredeti, termszetkzeli szraz gyep s erds-sztyepp vegetci. Itt kezdtk el kutatni vtizedekkel ezeltt a gyepek struktrjt s dinamikjt, a felhagyott szntk beerdslsnek folyamatt. 2001-ben eurpai unis tmogatssal indult el a klmavltozs kolgiai hatsainak ksrletes vizsglata Flphza mellett. Az Eurpa hat orszgban azonos mdszertan alapjn indtott VULCAN project keretben ksrleti telep lteslt, ahol 20 m2 -es parcellkon szrazsg- s hkezelst alkalmaznak. A hkezelt parcellkban jszakai fliabortssal cskkentik az jszakai hkisugrzst.
A szrazsgkezelt parcellkban pedig mjusban s jniusban es esetn egy behzd flia vezeti el a csapadkot.. Ezzel szimulljk a klmavltozst, vagyis az tlaghmrsklet emelkedst s a csapadk cskkenst. gy prognosztizlhat, hogy a globlis felmelegeds milyen hatssal lesz a termszetes nvnytakarra, milyen vltozsok kvetkeznek be a gyep s cserjs trsulsokban. A kutats vezetje dr. Lng Edit, az MTA kolgiai s Botanikai Kutatintzetnek tudomnyos tancsadja ksrleteik tapasztalatait gy sszegezte:
„Vannak olyan nvnyek, amelyek jl tolerljk az tlaghmrsklet emelkedst, s vannak, amelyek kevsb. gy a klmavltozs egyes nvnyek elszaporodst idzheti el, mg ms nvnyek httrbe szorulnak. Ennek eredmnye lehet, hogy a ma koordinltan mkd rendszerek megbomlanak: eltnhet az a szervezettsg s rendezettsg, ami napjainkban egy termszetkzeli koszisztmban mg ltezik. Mg nagyobb veszlyt jelent az lvilgra s annak stabilitsra az idjrsi extremitsok gyakorisgnak fokozdsa.
Az egymst kvet extrm szraz vek – amire mr volt plda 2001–2003 kztt –, fokozottabban krostjk az lvilgot, az anyagforgalom menett s a biodiverzitst (biolgiai sokflesg). Hiszen a fldi let folyamatossga a termszetes rendszerek ciklusokba szervezett anyagforgalmn mlik. Ha a termelk, fogyasztk, lebontk hrmas funkcionlis soksznsge megsznik, vagy valamelyik nagy komponens kiesik, akkor veszlybe kerl a fldi let fennmaradsa.”
Futhomok s aszly
m nemcsak azt kutatjk a tudsok, hogy a kontinensnkn s a Krpt-medencben a klmavltozs miatt miknt alakul t a termszetes vegetci, hanem azt is, hogy az emberi tevkenysg, a tjhasznlat miknt fokozhatja, vagy cskkentheti a klmavltozs negatv kolgiai hatsait.
A jgkorszak ta eltelt tzezer vben stabil nvnyzet jtt ltre a Krpt-medencben. Ezt szmos bennszltt, endemikus faj is bizonytja. m legalbb hatezer ve az ember is rsze e vidken kialakult mozaikos tjnak. A kiskunsgi homokbucks terleten a tllegeltets miatt mozgsba lendlt a homok a XVI. s a XVIII–XIX. szzadban. s mg tszz vvel ezeltt termszetes ton teleplt vissza a nvnyzet, ktszz ve fstsi program indult a futhomok megktsre
Ekkor kerlt ide az szak-amerikai eredet akc, amely akkoriban j megoldsnak tnt. m azta tudjuk, hogy drasztikusan megvltoztatja a krnyezett – nitrognban dstja az amgy sovny homoktalajt – s kiszortja az eredeti nvnyzetet. kolgaiai szempontbl szintn rossz dnts volt 40-50 vvel ezeltt a feketefeny tmeges teleptse is. Ezek s ms behurcolt tjidegen fajok veszlyeztetik a bucks vidken vezredek alatt kialakult vltozatos, mozaikos vegetcit, s nvelik a tzek kockzatt.
Kivl vizsglati terlet a flphzi homokbuckk kzponti rsze, hiszen ezt 1945-tl katonai gyakorltrknt hasznltk, majd 1975-tl a Kiskunsgi Nemzeti Park vdett terletv vlt. gy a termszetes vegetci s annak vltozsai jl tanulmnyozhatk. Dr. Rdei Tams, a MTA kolgiai s Botanikai Kutatintzetnek tudomnyos munkatrsa azt vizsglja itt, hogy a Kiskunsgban az ismtld aszlyok hogyan hatnak a vegetci hosszabbtv vltozsaira.
„A szlssgesen aszlyos 2000-es s 2003-as v nagy puszttst okozott a vegetciban. m a termszetesebb llapot, erdfoltokkal mozaikos gyepekben a gyeppusztuls jval kisebb mrtk volt, a regenerci pedig gyorsabb, mint ahol talaktottk a terlet eredeti vegetcijt. A baj csak az, hogy a termszetes vegetcival bortott terletek kztt nincs elg kapcsoltat. gy nem tudnak vndorolni a fajok, s nem tallhatjk meg azokat a menedkeket, ahol tvszelhetik a szmukra kedveztlen idszakot.”
Vzhiny s znnvnyek
Nemcsak az aszlyos idszakok szaporodsa, hanem emberi tevkenysg is prbra teszi a vegetci tllsi kpessgt. Az elmlt vtizedekben a szikes tavak s idszakosan vzzel feltltd laposok tucatjai szradtak ki, ndasok tntek el a Homokhtsgon. Ott ahol 50 ve mg Eurpa legssabb szikes tava, a Szappanszk volt – partjn frdhzakkal, vzn csnakz emberekkel – mr csak port kavar a szl.
De nemcsak a vizes lhelyek szzait tlte hallra a csatornzs, a belvzelvezets s a sznhidrognek utni kutatsok kzben feleltlenl tszaktott vzzr rtegek, hanem a kutakbl is eltnt a vz. ltalnos jelensg lett a vzhiny. Az egyre gyorsabb temben kiszrad terletrl nvnyfajok tnnek el, vzi- s gzlmadarak vndorolnak ms vidkre.
A vzhiny miatt a talaj termkpessge is vltozik, az agrrgazdlkods httrbe szorul. Egy vszzaddal ezeltt tbb mint msflszz tanyn gazdlkodtak a buckavidken, napjaikban mr csak nhnyon laknak. A vltoz klma, a cskken talajvz s az emberi tjtalakts egyttes hatsra megritkulnak az shonos nvny- s llatfajok, cskken a biodiverzits, mikzben behurcolt gyomnvnyek tucatjai znlik el s romboljk a tjat.
Az ismtld aszlyok kvetkeztben az vel nvnyek visszaszorulsa s az egyvesek felszaporodsa, egyfajta elsivatagosods figyelhet meg a kiskunsgi homokbuckk terletn. Int jelknt medvekaktusz virul az orgovnyi buckk kztt. Betelepedse azt is jelzi, hogy olyan nvnyek jelennek meg, amelyek invzijukkal a mediterrn vidkeken mr sok problmt okoztak. Az utdok rksge
A kutatk a Duna-Tisza kzi Homokhtsg 16, tszr t kilomteres terletn azt is vizsgljk, hogy a tjhasznlat s annak jelenleg is zajl talakulsa miknt befolysolja a biodiverzitst. Arra is kvncsiak, hogy az lvilg sokflesgnek megrzse milyen gazdasgi haszonnal vagy vesztesggel jrhat – magyarzza dr. Krel-Dulay Gyrgy, a MTA kolgiai s Botanikai Kutatintzetnek tudomnyos fmunkatrsa.
„Napjainkban az agrrgazdlkods visszaszorul a trsgben, nvekednek a felhagyott szntk, szlk. Szmos helyen azonban mg az erdszeti ltetvnyeket sem lehet gazdasgosan fenntartani. Ezeket a mvelsbl kikerl, vagy jelenleg is csak gazdasgtalanul hasznosthat terleteket – amelyeken sok esetben regenerldik a termszetkzeli vegetci – fel lehetne hasznlni arra, hogy nveljk a termszetes vegetci kiterjedst, az elszigetelt foltok kztti kapcsolatokat, s ezltal a fajok vndorlsi lehetsgt. Hiszen a termszetkzeli llapot s a biolgiai sokflesg megrzse cskkenti a klmavltozs drmai hatsait, s eslyt teremt arra, hogy fennmaradjon az lvilg vmillik alatt kialakult stabilitsa”
A recept teht egyszernek tnik: a sokszn, eredeti nvnyzet s egy kolgiai szempontokat figyelembe vev tjgazdlkods cskkentheti a klmavltozs negatv hatsait. A krds mr csak az, hogy a kutatsok eredmnyeit figyelembe veszik-e egy-egy vidk tjhasznlati dntseiben. Ezek mentn szletnek-e meg az orszgos s a regionlis szint tmogatsi rendszerek pldul extenzvebb gazdlkodsra, erdteleptsre. Az id srget: egyre tbb kutat szerint nem vtizedeink, hanem csupn nhny vnk van r, hogy olyan dntseket hozzunk, amelyekkel a vltozsok sebessge az elviselhet szintre mrskelhet; ha mr meg nem is llthat.
|