Mi a Stradivari-hegedk titka?
2008.01.04. 11:43
Ktszzhetven ve, 1737. december 18-n halt meg Antonio Stradivari, a leghresebb hegedkszt.
1644 krl szletett Cremonban, s ifj veirl sem lehet sokat tudni. Az 1660-as vektl kora leghresebb hegedksztje, Niccolo Amati mhelyben dolgozott, majd nllstotta magt. lete sorn ktszer nslt, kt hzassgbl sszesen 11 gyermeke szletett, mestersgt azonban csak kt fia folytatta. Az llandan ksrletez Stradivari keze all mintegy 1100 heged, csell, mandolin, gitr s hrfa kerlt ki.
Amati hallval Cremona legelismertebb hegedksztje lett, "aranykornak" az 1700-1720 kztti veket nevezik. Ekkor gyrtott jellegzetes hegedi, az n. stradivariusok htlapja jvorfbl, a tet lucfenybl, a kvk s a tke fzfbl kszltek. A teltebb hang rdekben laposabbra ptette a hangszert, megnagyobbtotta a hegedtestet, kisebb domborulatokat alkalmazott, s ersebb hajlsban metszette ki az f-lyukakat. A Stradivari-fle hegedhz az erteljes hangzs mell jellegzetes szn is trsult, az aranysrga lakkra vilgos vrs sznt vitt fel.
Hegedinek kln nevk volt, kzlk a leghresebb a Betts, amelyet az amerikai kongresszusi knyvtr riz. Az Alard s a Messis nvre keresztelt hangszereket a mester soha nem adta el. 1720-tl ltsa megromlott, keze bizonytalann vlt, a munkt fokozatosan kt fia vette t, br a mester tl a kilencvenen sem szaktott a hangszerksztssel.
Antonio Stradivari 1737. december 18-n halt meg Cremonban. Tbb mint ezer hangszere kzl mintegy hatszz maradt fenn, de csak ezek egytizede van tkletes llapotban. Vagyont r alkotsait elszeretettel hamistjk is, ami nem csoda: az eddigi legdrgbb Stradivari-hegedrt (az 1707-ben kszlt Hammerrt) 2006 mjusban 3,5 milli dollrt fizettek.
Stradivari titkt mig nem sikerlt megfejteni, vszzadok elmltval is zenetudsok, vegyszek, st klmakutatk prbljk megfejteni a csods hang hegedk rejtlyt. Van, aki a Stradivari ltal hasznlt klnleges lakkban, illetve a heged alapanyagul szolgl fa egyedi kezelsben, a fapcolsban, a juharfa gombtlantsra alkalmazott brsavas kezelsben, illetve az esetleges sznes gymlcsmzga szerepben ltja a megoldst.
Megint msok a heged felptsre (a heged htoldala nem egyforma vastag), illetve a ksztshez kivlasztott fa minsgre esksznek - ezen elmlet szerint Stradivari maga utazott volna tvoli vidkekre, hogy a megfelel fenyfkat kivlassza. Utbbi felttelezshez csatlakozik tudsok egy csoportja is, akik szerint a "kis jgkorszak", a cskkent naptevkenysg, s a hideg lehet a megolds kulcsa - a kszt ltal flhasznlt fk eszerint olyan idben nttek csemetkbl nagy fv, amikor vtizedeken t hossz hideg telek s hvs nyarak vltottk egymst.
|